ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի մարտի 17-ին հրավիրված նիստում «ՀՀ կառավարության ծրագրի 2020 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին» զեկույցով հանդես եկան ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը, Էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Վարոս Սիմոնյանը, Տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը, Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
Ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը նշեց, որ 2020-ը լրջագույն մարտահրավերներով տարի էր, որի պատճառներն էին նոր կորոնավիրուսի տարածումը եւ դրա բացասական հետեւանքների ազդեցությունը: Հայաստանում, ինչպես աշխարհի գրեթե բոլոր երկրներում, նոր կորոնավիրուսի համավարակը շոշափելի վնաս հասցրեց երկրի սոցիալ-տնտեսական կյանքին: Հայաստանի համար, սակայն, 2020-ի մարտահրավերները չսահմանափակվեցին միայն կորոնավիրուսի տարածմամբ: Ռազմական գործողությունները էական ազդեցություն ունեցան սոցիալ-տնտեսական միջավայրի վրա՝ առաջ բերելով նոր խնդիրներ: Այս իրադարձություններն անխուսափելիորեն հանգեցրին բյուջեի վերանայմանը եւ ցուցանիշների փոփոխությանը: Երկու անգամ վերանայվել է ընթացիկ տարվա բյուջեն:
Կորոնավիրուսի սոցիալ-տնտեսական հետեւանքներին հակազդելու նպատակով ՀՀ կառավարությունը 2020 -ին հաստատել է 25 միջոցառում, որոնք ուղղված էին համավարակից տուժած տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտների, ինչպես նաեւ ազգաբնակչության առավել անապահով հատվածի աջակցությանը:
Ինչպես կանխատեսվել էր, 2020-ին գրանցվել է 7.6 տոկոս տնտեսական անկում: Համաշխարհային տնտեսության անկման կանգն ու  վերականգնման մեկնարկը շարունակում է մնալ անորոշ:
Ատոմ Ջանջուղազյանը նշեց, որ կառավարության ծրագրի հաշվետվության ներկայացումը խորհրդարանում նոր ինստիտուտ է. առաջին անգամ նման զեկույց ներկայացվել է 2020-ին. «Սա կարեւոր ներդրում է եւ հնարավորություն է տալիս Ազգային ժողովին ու հանրությանը իրազեկ լինել, թե ինչ է իրականացվել կառավարության կողմից նախորդ տարվա ընթացքում եւ որքանով է այդ միջոցառումների իրականացումը համահունչ ծրագրային դրույթներին»:
Պետական ֆինանսների կառավարման բարեփոխումների ռազմավարությունը ներառել է 14 ոլորտ՝ հիմնականում ամբողջականացնելով հանրային ֆինանսների կառավարման բնագավառում գործառութային պարտականությունների ցանկը: Ատոմ Ջանջուղազյանը հավելեց, որ ռազմավարությունը կախված չէ միայն Ֆինանսների նախարարության կոնկրետ գործունեությունից եւ տարբեր գործողություններում ներառում է պետական այլ մարմիններ եւս:

17 марта на заседании Постоянной комиссии НС по экономическим вопросам с докладом "О ходе и исполнении программы Правительства на 2020 г." выступили министр финансов А.Джанджугазян, заместитель министра экономики В.Симонян, заместитель министра территориального управления и инфраструктур В.Тертерян, министр высокотехнологичной промышленности А.Аршакян, главный уполномоченный по делам диаспоры З.Синанян.
Министр финансов А.Джанджугазян отметил, что 2020 г. стал годом серьезных вызовов, причинами которых стали распространение нового коронавируса и влияние его негативных последствий. В Армении, как и почти во всех странах мира, пандемия нанесла значительный ущерб социально-экономической жизни страны. Однако для РА вызовы 2020 г. не ограничились распространением коронавируса. Военные действия оказали значительное влияние на социально-экономическую среду, создав новые проблемы. Эти события неизбежно привели к пересмотру бюджета и изменению показателей. Бюджет текущего года пересматривался дважды.
В целях противодействия социально-экономическим последствиям коронавируса правительство Армении в 2020 г. одобрило 25 мер, направленных на поддержку практически всех затронутых пандемией секторов экономики и наиболее уязвимых слоев населения.
По прогнозам в 2020 г. экономический спад составил 7,6%. Остановка глобального экономического спада и начало восстановления остаются неопределенными.
А.Джанджугазян отметил, что представление отчета о программе Правительства – это новый институт в парламенте. Первый такой отчет был представлен в 2020 г. «Это важный вклад, который позволяет НС и обществу быть в курсе того, что правительство сделало за последний год и насколько реализация этих мер соответствует программным положениям».
Стратегия реформирования управления государственными финансами охватывает 14 сфер, в основном обобщая перечень функциональных обязанностей в сфере управления государственными финансами. А.Джанджугазян добавил, что стратегия зависит не только от конкретной деятельности Министерства финансов, но и вовлекает в различные действия также другие государственные органы.